Co zrobić, gdy czyszczenie posadzki nie wystarcza?

Faktem jest, że nawet najlepsze posadzki betonowe z czasem się zużywają. W wyniku codziennej eksploatacji na ich powierzchni mogą pojawić się nierówności, które utrudniają utrzymanie podłogi w czystości.

Nienaprawione uszkodzenia sprawiają, że struktura posadzki coraz szybciej niszczeje, co skutkuje kruszeniem i pyleniem. Zużywanie się nawierzchni może okazać się równie uciążliwe, jak pęknięcia czy uszkodzenia mechaniczne, do których dochodzi czasem w trakcie użytkowania. Co robić, gdy widać, że posadzka wymaga naprawy? Czyszczenie posadzki może nie wystarczyć.

Uszkodzenia posadzek betonowych

Uszkodzona lub nieprawidłowo wykończona posadzka betonowa jest narażona na przyspieszone zużywanie nawierzchni. Może pylić, a także nasiąkać wodą, co stanowi dodatkowy czynnik przyspieszający niszczenie betonu. Nawet dobrze wykonane posadzki zużywają się i czasem pękają. Kluczem do przywrócenia im optymalnego stanu technicznego są odpowiednio dobrane środki i specjalne zabiegi renowacyjne. Jeśli posadzka jest nierówna i spękana, konieczna może się okazać kompleksowa renowacja. W innych przypadkach wystarczy impregnacja i przeprowadzanie regularnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Jakie zagrożenia powodują uszkodzenia posadzek betonowych?

Uszkodzona posadzka może zagrażać użytkownikom obiektu. Ograniczenie przyczepności i nierówności w nawierzchni posadzki mogą stać się przyczyną utrudnień i wypadków. Wnikanie cieczy i związków soli przyspiesza proces niszczenia betonu i osłabia strukturę posadzki. Niestety naprawa rozległych uszkodzeń może wiązać się z koniecznością wyłączenia części obiektu z użytku, co w niektórych przypadkach znacznie ograniczy zdolności operacyjne przedsiębiorstwa, a nawet spowoduje straty.

  • Zużycie nawierzchni, pęknięcia i uszkodzenia mechaniczne – sukcesywne ścieranie eksploatowanej nawierzchni wpływa negatywnie na jej wytrzymałości i zwiększa podatność na uszkodzenia mechaniczne. Starcie warstwy lub powłoki zabezpieczającej może przy tym skutkować pyleniem i ograniczeniem przyczepności.
  • Nieprawidłowo zabezpieczona lub uszkodzona posadzka mineralna pyli, jest podatna na pęknięcia, kruszenie i uszkodzenia mechaniczne. Brak warstwy zabezpieczającej zmniejsza wytrzymałość posadzki i przyspiesza jej zużycie. Z czasem nierówności stają się coraz wyraźniejsze, co sprawia, że przywrócenie posadzki do optymalnego stanu technicznego wymaga coraz większych nakładów finansowych.
  • Wnikanie wody, soli i innych substancji – powierzchnia mineralna bez odpowiedniej powłoki zabezpieczającej jest podatna na wnikanie wody i innych cieczy. Może to powodować przyspieszoną erozję szczególnie w okresie zimowym. Niebezpieczne są zwłaszcza związki soli, które znacznie przyspieszają degradację betonu. Widoczne uszkodzenia, takie jak pęknięcia, przetarcia czy wykruszenia, są sygnałem, że posadzka wymaga zaawansowanych prac renowacyjnych. Ich zakres zależy od przeznaczenia pomieszczenia oraz oczekiwań dotyczących wytrzymałości i funkcjonalności podłogi po remoncie. Warto wiedzieć, że każdą posadzkę można doprowadzić do optymalnego stanu technicznego np. poprzez szlifowanie. Czas i koszt takiej operacji można ustalić podczas konsultacji z technikami z naszej firmy.

Renowacja posadzek betonowych krok po kroku

Czyszczenie posadzki betonowej to złożony proces. Zakres prac, jakie należy wykonać, dobiera się do stanu posadzki. Sposobem na uniknięcie rozległych uszkodzeń i ograniczenie kosztów jest regularna obsługa techniczna. W obiektach, gdzie panuje duży ruch, warto rozważyć okresowe wzmacnianie nawierzchni posadzki przez impregnację i dodatkowe polerowanie. Takie zabiegi doskonale zabezpieczają intensywnie eksploatowane posadzki. Ich stosowanie często pozwala uniknąć rozległych uszkodzeń i kosztownych renowacji.

W przypadku posadzek eksploatowanych bez regularnej obsługi przywrócenie dobrego stanu technicznego będzie wymagało pełnej renowacji z uzupełnieniem ubytków, szlifowaniem i zabezpieczeniem nawierzchni. Warto zauważyć, że czynności z katalogu zabiegów renowacyjnych pozwalają także na przystosowanie posadzki do nowego przeznaczenia w modernizowanych obiektach.

Przed renowacją
Po renowacji
Przed renowacją
Po renowacji

Czyszczenie posadzki betonowej

Potrzebujesz profesjonalnej renowacji posadzki betonowej?

Nasze realizacje

Pozostałe nasze realizacje znajdą Państwo w zakładke “Realizacje