Jakie są skutki niezaimpregnowania posadzki betonowej?

Skutki niezaimpregnowania posadzki betonowej są irytujące i męczące, to wiele problemów z przywróceniem dawnego blasku posadzki, potrzeba wykorzystania odpowiednich środków i sprzętu. Tylko w ten sposób można przywrócić dawny blask posadzki betonowej. W tym krótkim poradniku dowiesz się o wszystkich skutkach.

Zabezpieczenie posadzki betonowej

Aby móc dłużej cieszyć się nieskazitelnym wyglądem betonowych powierzchni, warto jest zawczasu zadbać o trwałość materiału i zdecydować się na impregnację.

Użycie odpowiedniego impregnatu zabezpieczy betonową posadzkę przed pyleniem, zaplamieniem oraz wnikaniem wilgoci. To szczególnie istotne, ponieważ woda jest głównym sprawcą szkód na powierzchniach stworzonych z betonu. Odpowiednio zabezpieczone podłoże jest mniej podatne na zabrudzenia, a co za tym idzie, utrzymanie go w czystości staje się o wiele prostsze.

Skutki niezaimpregnowania posadzki betonowej

  • Ścieranie spowodowane tarciem,
  • pęknięcia oraz ukruszenia, najczęściej obserwowalne w miejscu dylatacji,
  • chłonięcie cieszy, a co za tym idzie, powstawanie odbarwień.

Impregnaty akrylowe na bazie rozpuszczalników lub wody nakładane na powierzchnię posadzki od razu po jej wykonaniu mają działanie pielęgnujące, ponadto dodatkowo redukują pylenie i uszczelniają powierzchnię posadzki. Stanowią więc niezawodną, cienką warstwę ochronną. W trakcie eksploatacji ulegają one naturalnemu wytarciu, dlatego też zaleca się po około 12 miesiącach wykonać zabieg konserwujący polegający na nałożeniu środka zabezpieczającego spoiwo cementowe w posypce utwardzającej przed działaniem substancji, które mogą się pojawiać na powierzchni posadzki – impregnat krzemianowy.

Korzyści impregnacji krzemianami

  • Eliminacja pylenia,
  • uszczelnienie posadzki,
  • utwardzenie posadzki,
  • zabezpieczenie przed wnikaniem substancji.

Jak widać impregnacja krzemianami niesie za sobą kilka istotnych zalet. Przede wszystkim zabezpiecza betonowe posadzki przed groźnym działaniem czynników takich, jak oleje, tłuszcze czy ropa. To nie tylko dodatkowa ochrona dla powierzchni, ale również większa estetyka posadzki. Wymienione korzyści będą obowiązywały zarówno w przypadku nowych, jak i używanych posadzek betonowych. Ważne jest, aby przestrzegać zasady nakładania cienkich warstw impregnatu. Ilość aplikowanych warstw powinna być natomiast podyktowana stopniem chłonności betonu. Jeśli mamy do czynienia z posadzka betonową, która wystawiona jest na szkodliwe działanie promieni słonecznych, warto także zwrócić uwagę na to, czy impregnat jest odporny na promieniowanie UV. Skutkiem niedopilnowania tego szczegółu może być żółknięcie posadzki betonowej.


Z impregnatu krzemianowego korzysta się najczęściej w miejscach, które narażone są na wzmożony ruch pieszych oraz kontakt z niebezpiecznymi substancjami chemicznymi. Ich ochronne działanie będzie szczególnie pożądane w zakładach przetwórstwa, obiektach sportowych, rafineriach, szkołach, szpitalach oraz wszędzie tam, gdzie betonowe posadzki powinny być dobrze zabezpieczone. Pamiętajmy, że kluczem do sukcesu jest odpowiednia, regularna pielęgnacja zaimpregnowanej posadzki betonowej. Dopasowany plan utrzymania czystości pozwoli cieszyć się nienagannym wyglądem powierzchni przez wyjątkowo długi czas.

Usługa czyszczenia posadzek betonowych

Potrzebujesz profesjonalnej renowacji posadzki betonowej?

Nasze realizacje

Pozostałe nasze realizacje znajdą Państwo w zakładke “Realizacje