W przypadku dużej eksploatacji posadzki zabieg impregnacji może okazać się niewystarczający. Należy wówczas dokonać renowacji posadzki poprzez szlif, polerowanie betonu oraz jego impregnację. Tak złożona naprawa powierzchni jest wciąż bardziej opłacalna niż całkowite usuwanie posadzki. Wspomniane zabiegi zwiększają długowieczność i wpływają na ich lepszy wygląd.
Jakie korzyści niosą za sobą te mechaniczne działania obróbkowe? Przede wszystkim pozwalają pozbyć się nieestetycznych nierówności, a więc sprawiają, że powierzchnia staje się idealnie gładka. Wyeliminowanie zostaje też nieprzyjemne pylenie. Szlifowanie betonu oraz polerowanie dodają posadzce wysokiego połysku, co w dużej mierze poprawia jej estetykę. Mechaniczna obróbka czyni powierzchnię łatwiejszą do utrzymania w czystości, a także odporniejszą na szkodliwe działanie środków chemicznych. Jednym z największych wrogów posadzki betonowej jest woda. Dzięki wyszlifowaniu i wypolerowaniu powierzchni, zyskuje ona mniejszą nasiąkliwość. Jak więc widać, zalet takiej mechanicznej obróbki jest wyjątkowo dużo.
Szlifowanie betonu opiera się na kilku etapach, wśród których znajduje się: naprawa ubytków w posadzce betonowej, wyrównanie powierzchni oraz szlifowanie. Jest to niewątpliwie najszybsza oraz najbardziej wydajna metoda na przywrócenie podłodze pierwotnego wyglądu. Szlifowanie można wykonywać w jednym z dwóch wariantów – na mokro lub na sucho. Każda z nich ma kilka znaczących zalet, na przykład w wypadku wykonywania zabiegu na mokro zwiększona jest wydajność pracy. Szlifowanie betonu na sucho pomaga natomiast zachować większy porządek. Po zakończeniu tego procesu posadzka jest gotowa do polerowania tudzież nałożenia nowej powłoki.
Pierwsza z opcji, czyli polerowanie betonu, pozwala na przemienienie posadzki w wyjątkowo nowoczesną powierzchnię. Uzyskujemy z jej pomocą materiał, który swoim wyglądem upodabnia się do tafli lustra. Usługa znajdzie więc swoje zastosowanie w miejscach użyteczności publicznej, gdzie na pierwszym miejscu stawia się nie tylko wytrzymałość, ale także estetykę – do takich lokacji zaliczyć możemy szkoły, centra handlowe, szpitale czy hale produkcyjne. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby dokonać tej mechanicznej obróbki w mniejszych miejscach, na przykład w powierzchni garażowej. Wypolerowana posadzka betonowa to przede wszystkim oszczędność kosztów energii oraz znaczne uproszczenie konserwacji. Polerowanie betonu niesie za sobą również kilka pośrednich zalet, jak lepsze doświetlenie pomieszczenia (wypolerowana posadzka skuteczniej odbija oraz rozprasza promienie).
Szlifowanie oraz polerowanie posadzki betonowej jest więc świetnym rozwiązaniem – zarówno pod względem finansowym, jak i estetycznym. Prawidłowe wykonanie tych zabiegów gwarantuje utrzymanie powierzchni w świetnym stanie na długie lata.
Aby móc dłużej cieszyć się nieskazitelnym wyglądem betonowych powierzchni, warto jest zawczasu zadbać o trwałość materiału i zdecydować się na impregnację. Użycie odpowiedniego impregnatu zabezpieczy betonową posadzkę przed pyleniem, zaplamieniem oraz wnikaniem wilgoci. To szczególnie istotne, ponieważ woda jest głównym sprawcą szkód na powierzchniach stworzonych z betonu. Odpowiednio zabezpieczone podłoże jest mniej podatne na zabrudzenia, a co za tym idzie, utrzymanie go w czystości staje się o wiele prostsze.
– ścieranie spowodowane tarciem,
– pęknięcia oraz ukruszenia, najczęściej obserwowalne w miejscu dylatacji,
– chłonięcie cieszy, a co za tym idzie, powstawanie odbarwień.
Impregnaty akrylowe na bazie rozpuszczalników lub wody nakładane na powierzchnię posadzki od razu po jej wykonaniu mają działanie pielęgnujące, ponadto dodatkowo redukują pylenie i uszczelniają powierzchnię posadzki. Stanowią więc niezawodną, cienką warstwę ochronną. W trakcie eksploatacji ulegają one naturalnemu wytarciu, dlatego też zaleca się po około 12 miesiącach wykonać zabieg konserwujący polegający na nałożeniu środka zabezpieczającego spoiwo cementowe w posypce utwardzającej przed działaniem substancji, które mogą się pojawiać na powierzchni posadzki – impregnat krzemianowy.
– eliminacja pylenia,
– uszczelnienie posadzki,
– utwardzenie posadzki,
– zabezpieczenie przed wnikaniem substancji.
Jak widać impregnacja krzemianami niesie za sobą kilka istotnych zalet. Przede wszystkim zabezpiecza betonowe posadzki przed groźnym działaniem czynników takich, jak oleje, tłuszcze czy ropa. To nie tylko dodatkowa ochrona dla powierzchni, ale również większa estetyka posadzki. Wymienione korzyści będą obowiązywały zarówno w przypadku nowych, jak i używanych posadzek betonowych. Ważne jest, aby przestrzegać zasady nakładania cienkich warstw impregnatu. Ilość aplikowanych warstw powinna być natomiast podyktowana stopniem chłonności betonu. Jeśli mamy do czynienia z posadzka betonową, która wystawiona jest na szkodliwe działanie promieni słonecznych, warto także zwrócić uwagę na to, czy impregnat jest odporny na promieniowanie UV. Skutkiem niedopilnowania tego szczegółu może być żółknięcie posadzki betonowej.
Z impregnatu krzemianowego korzysta się najczęściej w miejscach, które narażone są na wzmożony ruch pieszych oraz kontakt z niebezpiecznymi substancjami chemicznymi. Ich ochronne działanie będzie szczególnie pożądane w zakładach przetwórstwa, obiektach sportowych, rafineriach, szkołach, szpitalach oraz wszędzie tam, gdzie betonowe posadzki powinny być dobrze zabezpieczone. Pamiętajmy, że kluczem do sukcesu jest odpowiednia, regularna pielęgnacja zaimpregnowanej posadzki betonowej. Dopasowany plan utrzymania czystości pozwoli cieszyć się nienagannym wyglądem powierzchni przez wyjątkowo długi czas.
Posadzki są jednymi z najbardziej narażonych na zniszczenie elementów hal magazynowych, produkcyjnych, parkingów, obiektów handlowych i innych, dlatego też wymagają szczególnej ochrony. Wierzchnia warstwa posadzek w trakcie eksploatacji ulega naturalnemu wycieraniu.
– piasek wnoszony przez osoby poruszające się po posadzce oraz wwożony przez wózki widłowe z zewnątrz,
– pył, brud i kurz,
– ślady opon,
– substancje rozlane lub rozsypane z uszkodzonych opakowań po towarach,
– olej, tłuszcz,
– sól używana do usuwania lodu w okresie zimy w pobliżu bram i wjazdów.
– wejścia i bramy zaopatrzyć w odpowiednie wycieraczki w zależności od przeznaczenia obiektu,
– rozlane oraz rozsypane substancje należy jak najszybciej usunąć z powierzchni posadzki, szczególnie olej i tłuszcz stwarzający zagrożenie poślizgu,
– po każdorazowym rozlaniu lub użyciu środków chemicznych powierzchnia musi być zmyta czystą wodą, a w razie konieczności zneutralizowana,
– należy ograniczyć zjawisko poślizgu kół wózków widłowych, które powoduje pojawianie się na posadzce ciemnych plam,
– niedopuszczalne jest przesuwanie po posadzce ciężkich ładunków,
– w okresie zimy ograniczyć zjawisko wnoszenia i wwożenia soli używanej do usuwania lodu na drogach dojazdowych,
– zabrania się bezpośredniego oddziaływania w sposób ciągły kapiącej lub spływającej wody bezpośrednio po posadzce.
– do codziennej pielęgnacji należy używać urządzeń zamiatających i myjących wyposażonych w miękkie pady,
– zabrania się stosowania twardych szczotek i padów, które będą rysowały czyszczoną powierzchnię,
– po czyszczeniu posadzki na mokro należy ją pozostawić aż do całkowitego wyschnięcia,
– do czyszczenia należy stosować roztwór łagodnych detergentów przeznaczonych do posadzek cementowych,
– gruntowne czyszczenie posadzki zaleca się wykonywać po jej silnym zabrudzeniu, a po wyschnięciu powierzchni należy nałożyć na nią środek konserwujący,
– w celu polepszenia wyglądu posadzki oraz przywrócenia jej połysku i zwiększenia szczelności zaleca się nałożenie środków konserwujących na bazie krzemianów.
Istnieje kilka zasad, dotyczących tego, jakie środki czyszczące mogą być wykorzystywane do mycia posadzek betonowych. W tej roli idealnie sprawdzi się krzemian – roztwór roboczy 1-3%, mycie gruntowe 5%. Należy pamiętać o lekko zasadowym odczynie impregnatów (pH 7-8).
Aby nie dopuścić do uszkodzenia posadzki, nie wolno używać środków działających korozyjnie na matrycę cementową. Ponadto do usuwania zabrudzeń zabrania się stosowania rozpuszczalników typu: toluen, aceton, ksylen, trichloroetylen. Złym wyborem będą też rozpuszczalniki organiczne, alkohole oraz glikole, które uszkadzają wiązania cementowe w betonie. Ostatnią, ale nie mniej ważną radą jest zakaz używania środków silnie alkalicznych i charakteryzujących się kwasowym odczynem.
Zastosowanie tych cennych wskazówek pozwoli w prosty sposób wyczyścić posadzkę betonową bez niepożądanego naruszenia jej nawierzchni.